78151

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(91.221.212.49) --- 20. 6. 2018
Re: mezisteny a prubeh roku

Průměr 20 kilo, to se není za co stydět. Když jsem před lety začínal, nevěděl o včelách nic, dělal chyby, měl staré matky, točil jsem 30kg průměr a 12 kilo jsem krmil.

Dneska jsem rád za 15kg průměr, přitom jen dokrmím kolem 5kg. Chudý kraj, dvojnásobek včelstev v katastru, plevel už není ani na okraji polí. A to staří včelaři kdysi točili med z polí - plevele. Dneska stříkají tak dokonale, že už nekvete ani okraj pole, stříknou preventivně i cestu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 6. 2018
Re: mezisteny a prubeh roku

"Průměr 20 kilo, to se není za co stydět. Když jsem před lety začínal, nevěděl o včelách nic, dělal chyby, měl staré matky, točil jsem 30kg průměr a 12 kilo jsem krmil."
---------------------
Je to tak, před takovými 40 - 50 lety, co mám první vzpomínky kolem včelaření, v podstatě stačilo mít včely. Když byla snůška, tak během týdne až dvou týdnů zanesly medníky, když nebyla snůška, byly jen všelijaké podpůrné průběžné zdroje, které stačily na přínos čtvrt kila, kilo denně. během snůšky se točilo co 14 dnů, když byla zvlášť velká, tak co týden, když snůška nebyla, se točilo jednou za měsíc, měsíc a půl.
Kromě extrémně špatných roků v podstatě stačilo od první poloviny května, kdy se točila řepka na poli nebo ovocné stromy na vesnici nebo první květoucí rostliny pod stromy v lese chodit do produkčních včelstev jen vybírat med. Až zhruba do prvního druhého týdne v srpnu, kdy už se řešilo, jestli ještě nějaká snůška bude a vyplatí se včely nechat donést ještě nějaký pozdní medovicový med nebo bude třeba už dvat první cukr do včel.
Na polích se tehdy hospodařilo tak, že se plodina, obilí, řepka atd sklidila a strniště se nechalo tak, diokud nebylo třeba na poli sít. Mezi včelaři se řešilo, jestli šachovat se zpracovávanými zásobami a dělat v některých včelstvech ještě na konci srpna a v září med z rozkvetlé ohnice a hořčice a dalších plevelů na strništích...
Dneska úplně nepředstavitelné. Dnes se nechává automaticky až polovina snůšky včelám, protože dneska po snůšce budou téměř všude následovat týdny, kdy včely nedonesou tolik, aby to pokrylo vůbesc jejich okamžitou spotřebu a včely musí žít z těch zásob ze snůšky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Vojta (81.161.64.19) --- 22. 6. 2018
Re: mezisteny a prubeh roku


Letos lípa zamedovala. Druhé vytáčení. Květový byl také dobrý. Denní snůška je na grafu až po maximální hmotnost, také kolik se vytočilo. Je vidět pokles hmotnosti po vytočení. Lípa odkvetla. Voda 18, voní po lípě. Skleněný úl s 22 rámky, bez rušení kontrolami, bez mateří mřížky a přidávání nástavků. V úle 22 rámků, pořád 2 nástavky. Vystavěly 7 rámků s medem. Začnu krmit. Poléčíme MK. Na cementový nečekám.Jednoduché včelaření.

http://leteckaposta.cz/574754311

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu